Dla Młodych Piłkarzy..

..przygotowaliśmy przed naszą posesją boisko do treningów piłki nożnej :D

Nowe wyposażenie :)

Dla komfortu naszych Gości wymieniliśmy meble w salonie, aneksy wyposażyliśmy w kuchenki i garki indukcyjne, a w kabinach dodaliśmy koszyczki na akcesoria kąpielowe.

Sprawdź nas !

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami Naszych Gości:

opinie na Google
opinie na FajneWczasy.pl
opinie na Letnik.pl

Sieć Wi-fi GRATIS!

Dla naszych Gości w domkach i na ternie posesji internet Wi-Fi bez dodatkowaych opłat.

Pranie za Dyche ;)

Dzieciaki potrafią ubrudzić górę ciuchów.. U nas nie musisz się tym martwić - udostępniamy pralkę 10 zł od prania.

Dla Moli Książkowych:)

Udostępniamy gratis przydomową biblioteczkę, znajdziecie tam ponad 400 tytułów, pomagamy przy wyborze.

Kontakt:

Damiana i Maciej Boroń
Wicie, ul. Słoneczna 26C
76-150 Darłowo
795 418 952
ostoja.wicie@gmail.com

Facebook

Czysta woda - Zdrowotne kąpiele!

Woda

Z racji swojego położenia miejscowość Wicie ma dostęp do świeżych mas wody napływających od Morza Północnego dzięki prądom przydennym poprzez Cieśniny Duńskie i Głębię Arkońską. Nasza część wybrzeża jest wysunięta w kierunku otwartego morza. Skutkuje to czystą natlenioną wodą, która nie pozwala na rozwój sinic. Nasze położenie z dala od zatok i ujść dużych rzek bardzo korzystnie wpływa na jakość morskiej wody.

Zachęcamy do kąpieli morskich, które wpływają korzystnie na wydolność układu krążenia, przyczyniają się do wzrostu odporności immunologicznej. Dzięki solom zawartym w wodzie morskiej kąpiele działają korzystnie na poprawę kondycji naszej skóry.

mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia

Część informacji pochodzi ze stron:
http://kbn.icm.edu.pl/pub/kbn/eureka/0435/45monitoring.html

Jod – Zadbaj o swoją tarczycę

Aerozole Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, jest częścią hormonów T3 (tyroksyna) i T4 (trójjodotyronina) produkowanych przez tarczycę. Narząd ten reguluje nasz metabolizm i odgrywa szczególną rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci i młodzieży. Hormony tarczycy mają decydujący wpływ na przemianę materii, płodność, funkcjonowanie układu rozrodczego, a u dzieci na wzrost, rozwój i zdolność do uczenia się.

Występowanie jodu w środowisku naturalnym jest ograniczone do pasa nadmorskiego, gdzie występuje w wodzie morskiej i aerozolach morskich. Jego suplementację możemy uzupełniać jedząc świeże ryby morskie i owoce morza lub poprzez spożywanie jodowanej soli. Najlepszym i najzdrowszym sposobem na uzupełnienie zapasów jodu jest korzystanie z aerozoli morskich naturalnie występujących w pasie kilkuset metrów od morza.

Znaczna zawartość jodu w wodach i aerozolach morskich jest konsekwencją zdolności niektórych organizmów morskich do koncentracji jego związków chemicznych (algi morskie z rodzin morszczynowatych i listnicowatych). Jodonośne aerozole morskie powstają podczas szybkiego odparowania mikroskopijnych rozbryzgów fal morskich – stąd największe stężenia jodu w nadmorskim powietrzu obserwuje się przy wzburzonym falującym morzu.

Zachęcamy w związku z powyższym do częstych spacerów brzegiem morza, również w pochmurne czy wietrzne dni :)

mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia

Literatura:
Przewłocki, K. , Ślizowski, K., 2007 - Występowanie jodu w środowisku naturalnym. Gospodarka Surowcami Mineralnymi, T. 23, z. 2, 17-26.

Alergicy! Zapraszamy!

Panorama Samemu będąc alergikiem uczulonym na pyłki traw i drzew doceniam nasz lokalny mikroklimat szczególnie korzystny dla walczących z alergenami. Miejscowość Wicie położona nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego sąsiaduje z jeziorem Kopań objętym programem Natura 2000. Nasza specyficzna lokalizacja, układ prądów morskich środkowej części polskiego wybrzeża i bogactwo aerozoli morskich tworzą unikalny mikroklimat szczególnie korzystny dla zdrowia.

Nasz region jest wolny od ciężkiego przemysłu i potencjalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza, a obecność pobliskich zbiorników wodnych przyczynia się do oczyszczania powietrza z alergenów. Dodatkowo nadmorska bryza wiejąca w dzień od morza pozwala nam cieszyć się czystym zdrowym powietrzem znad wód Bałtyku.

mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia
Fitoncydy

Fitoncydy – Roślinne antybiotyki

Fitoncydy (gr. fiton – roślina; cyd – sylaba oznaczająca właściwości bójcze) to związki o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym produkowane przez rośliny. Mogą być wydzielane przez kwiaty, liście oraz korę, mają również właściwości hamujące rozwój wirusów, poprawiają ukrwienie organizmu, wzmagają apetyt, obniżają stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Spośród drzew największe ilości fitoncydów wydzielane są przez gatunki iglaste:

  • jałowce - mają działanie dezynfekujące,
  • sosny - właściwości bakteriobójcze i wykrztuśnie, w niewielkim stopniu moczopędnie, dezynfekujące, zalecane przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz nieżytach żołądka, jelit i dróg moczowych,
  • świerki – cenne przy nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie,
  • żywotniki (Thuja) - działanie przeciwwirusowe oraz immunostymulujące.

Zapraszamy do spacerów drogami i dróżkami przymorskich lasów wydmowych gdzie korzystać mogą Państwo ze zdrowotnych olejków eterycznych. Szczególnie w słoneczne i ciepłe dni wchodząc do lasu czujemy żywiczny zapach o terpentynowej nucie to właśnie olejki eteryczne drzew iglastych. Las to również zieleń, szum koron i przyjemny mikroklimat, które wpływają na nas relaksacyjnie, antystresowo i kojąco – Zapraszamy!

mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia

Część informacji pochodzi ze stron:
http://luskiewnik.strefa.pl/stymulatory/preview/pages/p7.htm
http://www.zszp.pl/?id=77&lang=1

Powrót