Fitoncydy (gr. fiton – roślina; cyd – sylaba oznaczająca właściwości bójcze) to związki o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym produkowane przez rośliny. Mogą być wydzielane przez kwiaty, liście oraz korę, mają również właściwości hamujące rozwój wirusów, poprawiają ukrwienie organizmu, wzmagają apetyt, obniżają stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Spośród drzew największe ilości fitoncydów wydzielane są przez gatunki iglaste:
- jałowce - mają działanie dezynfekujące,
- sosny - właściwości bakteriobójcze i wykrztuśnie, w niewielkim stopniu moczopędnie, dezynfekujące, zalecane przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz nieżytach żołądka, jelit i dróg moczowych,
- świerki – cenne przy nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie,
- żywotniki (Thuja) - działanie przeciwwirusowe oraz immunostymulujące.
Zapraszamy do spacerów drogami i dróżkami przymorskich lasów wydmowych gdzie korzystać mogą Państwo ze zdrowotnych olejków eterycznych. Szczególnie w słoneczne i ciepłe dni wchodząc do lasu czujemy żywiczny zapach o terpentynowej nucie to właśnie olejki eteryczne drzew iglastych. Las to również zieleń, szum koron i przyjemny mikroklimat, które wpływają na nas relaksacyjnie, antystresowo i kojąco – Zapraszamy!
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia
Część informacji pochodzi ze stron:
http://luskiewnik.strefa.pl/stymulatory/preview/pages/p7.htm
http://www.zszp.pl/?id=77&lang=1