Atrakcje
Zwiedzaj, odkrywaj, odpoczywaj...
Plaża
Plaża w Wiciu to największy atrybut tej nadmorskiej miejscowości. Z centrum wioski na plażę jest raptem 400 metrów. Obiekty noclegowe w Wiciu (najczęściej domki letniskowe) położone są tuż za wydmą.
Plaża znajduje się około 400m od wioski, a dojścia do plaży są łagodne. Sama plaża jest piaszczysta, miejscami tylko znajdziemy nieduże kamyki. Korzystając ze słońca za plecami będziemy mieli wydmy porośnięte kojąco szumiącym sosnowym lasem. Długość plaży rozciąga się na 2,5 km, a szerokość dochodzi do 35 metrów, można więc się rozłożyć z rodziną albo blisko brzegu albo pod samymi wydmami.
Trasy rowerowe
Wiele malowniczych tras rowerowych pozwala na zapoznanie się z okolicami Wicia i pięknymi zakątkami gminy Darłowo. Przez naszą miejscowość przebiega trasa rowerowa R10 (Velo Baltica) chodząca w skład międzynarodowego szlaku EuroVelo 10/13, który poprowadzono wokół Morza Bałtyckiego. Szczególnie urokliwy jest fragment z Darłówka przez Wicie do Jarosławca, nawet w upalne dni rzucany przez lasek dębowo-sosnowy cień pozwala na aktywny wypoczynek.
Linolandia - Park linowy w Wiciu
Park linowy profesjonalnej firmy Linolandia. Obiekt oferuje trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, dostosowane dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Miła i kompetentna kadra udziela na miejscu szkoleń i czuwa nad bezpiecznym przebiegiem zabaw.
Park linowy zapewnia bezpieczną rozrywkę z dreszczykiem adrenaliny. Park zbudowany zgonie z normą PN-EN 15567-1+A1:2020-07E i 2PL co gwarantuje całkowite bezpieczeństwo. W Parku Linowym Wicie zastosowano najnowszy system asekuracji ciągłej klasy E - najbezpieczniejszy system asekuracji - opracowany i stworzony na bazie marki Ever Berg.
Więcej informacji na stronie www.
Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
W pobliskim Jarosławcu znajduje się pierwsze w tym regionie muzeum bursztynu. Muzeum oferuje wejście w głąb prastarego, bursztynowego lasu, gdzie można poznać historię powstania bursztynu. Mamy możliwość zejść pod ziemię do bursztynowych kopalni oraz przenieść się w świat zamkniętych w bursztynie inkluzji. W zbiorach znaleźć można bogate kolekcje jantaru pochodzące od lokalnych bursztynników. Zaledwie 7 km od domków letniskowych Ostoja w Wiciu.
Aquapark w Jarosławcu
Jest to oddalony od morza o 350 metrów kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych o łącznej powierzchni lustra wody około 1700 m2. Wśród licznych atrakcji znaleźć można basen z rwącą rzeką, basen ze sztuczną falą czy sztuczną grotę z wodospadami.
Godziny otwarcia oraz cennik na stronie www.
Muzealna Zagroda Albrechta
Zabytkowa zagroda w Swołowie prezentuje rekonstrukcję gospodarstwa bogatego pomorskiego chłopa z początków XX wieku. Wieś Swołowo uznana jest za stolicę Krainy w Kratę oraz Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego. Obiekt stanowi część Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Świetna atmosfera, nauka historii i kultywowanie polskiej tradycji, a także jarmarki, festyny, pokazy i warsztaty rękodzielników. Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji, godziny otwarcia oraz cennik na stronie www.
Czysta woda - Zdrowotne kąpiele!
Z racji swojego położenia miejscowość Wicie ma dostęp do świeżych mas wody napływających od Morza Północnego dzięki prądom przydennym poprzez Cieśniny Duńskie i Głębię Arkońską. Nasza część wybrzeża jest wysunięta w kierunku otwartego morza. Skutkuje to czystą natlenioną wodą, która nie pozwala na rozwój sinic. Nasze położenie z dala od zatok i ujść dużych rzek bardzo korzystnie wpływa na jakość morskiej wody.
Zachęcamy do kąpieli morskich, które wpływają korzystnie na wydolność układu krążenia, przyczyniają się do wzrostu odporności immunologicznej. Dzięki solom zawartym w wodzie morskiej kąpiele działają korzystnie na poprawę kondycji naszej skóry.
mgr Maciej Boroń absolwent biologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu
Alergicy! Zapraszamy!
Samemu będąc alergikiem uczulonym na pyłki traw i drzew doceniam nasz lokalny mikroklimat szczególnie korzystny dla walczących z alergenami. Miejscowość Wicie położona nad samym brzegiem Morza Bałtyckiego sąsiaduje z jeziorem Kopań objętym programem Natura 2000. Nasza specyficzna lokalizacja, układ prądów morskich środkowej części polskiego wybrzeża i bogactwo aerozoli morskich tworzą unikalny mikroklimat szczególnie korzystny dla zdrowia.
Nasz region jest wolny od ciężkiego przemysłu i potencjalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza, a obecność pobliskich zbiorników wodnych przyczynia się do oczyszczania powietrza z alergenów. Dodatkowo nadmorska bryza wiejąca w dzień od morza pozwala nam cieszyć się czystym zdrowym powietrzem znad wód Bałtyku.
mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia
Jod - Zadbaj o swoją tarczycę
Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, jest częścią hormonów T3 (tyroksyna) i T4 (trójjodotyronina) produkowanych przez tarczycę. Narząd ten reguluje nasz metabolizm i odgrywa szczególną rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci i młodzieży. Hormony tarczycy mają decydujący wpływ na przemianę materii, płodność, funkcjonowanie układu rozrodczego, a u dzieci na wzrost, rozwój i zdolność do uczenia się.
Występowanie jodu w środowisku naturalnym jest ograniczone do pasa nadmorskiego, gdzie występuje w wodzie morskiej i aerozolach morskich. Jego suplementację możemy uzupełniać jedząc świeże ryby morskie i owoce morza lub poprzez spożywanie jodowanej soli. Najlepszym i najzdrowszym sposobem na uzupełnienie zapasów jodu jest korzystanie z aerozoli morskich naturalnie występujących w pasie kilkuset metrów od morza.
Znaczna zawartość jodu w wodach i aerozolach morskich jest konsekwencją zdolności niektórych organizmów morskich do koncentracji jego związków chemicznych (algi morskie z rodzin morszczynowatych i listnicowatych). Jodonośne aerozole morskie powstają podczas szybkiego odparowania mikroskopijnych rozbryzgów fal morskich - stąd największe stężenia jodu w nadmorskim powietrzu obserwuje się przy wzburzonym falującym morzu.
Zachęcamy w związku z powyższym do częstych spacerów brzegiem morza, również w pochmurne czy wietrzne dni :)
mgr Maciej Boroń absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia
Literatura:
Przewłocki, K. , Ślizowski, K., 2007 - Występowanie jodu w środowisku naturalnym. Gospodarka Surowcami Mineralnymi, T. 23, z. 2, 17-26.
Fitoncydy - Roślinne antybiotyki
Fitoncydy (gr. fiton - roślina; cyd - sylaba oznaczająca właściwości bójcze) to związki o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym produkowane przez rośliny. Mogą być wydzielane przez kwiaty, liście oraz korę, mają również właściwości hamujące rozwój wirusów, poprawiają ukrwienie organizmu, wzmagają apetyt, obniżają stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Spośród drzew największe ilości fitoncydów wydzielane są przez gatunki iglaste:
jałowce - mają działanie dezynfekujące,
sosny - właściwości bakteriobójcze i wykrztuśnie, w niewielkim stopniu moczopędnie, dezynfekujące, zalecane przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz nieżytach żołądka, jelit i dróg moczowych,
świerki - cenne przy nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie,
żywotniki (Thuja) - działanie przeciwwirusowe oraz immunostymulujące.
Zapraszamy do spacerów drogami i dróżkami przymorskich lasów wydmowych gdzie korzystać mogą Państwo ze zdrowotnych olejków eterycznych. Szczególnie w słoneczne i ciepłe dni wchodząc do lasu czujemy żywiczny zapach o terpentynowej nucie to właśnie olejki eteryczne drzew iglastych. Las to również zieleń, szum koron i przyjemny mikroklimat, które wpływają na nas relaksacyjnie, antystresowo i kojąco - Zapraszamy!
mgr Maciej Boroń
absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Biologia
Więcej o atrakcjach w Wiciu i okolicy przeczytasz na www.wicie.pl